Bağ-Kur Primi Nedir? Nasıl Ödenir?

Bağ-Kur Primi Nedir? Nasıl Ödenir?

İş yeri sahipleri tarafından yapılan 4/B sigorta, Bağ-Kur olarak adlandırılır. Her yıl asgari ücrete bağlı olarak değişkenlik gösteren Bağ-Kur prim ödemeleri iş yeri sahipleri tarafından gerçekleştirilir ve bu sayede çalışanlar sağlık hizmetleri ve emeklilik gibi hakları güvence altına alırlar. İş yeri sahipleri için merak edilen konulardan biri de Bağ-Kur prim tutarları ve bunların nasıl ödenebileceğidir.


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenen sigorta prim tutarları her yıl asgari ücrete bağlı olarak değişir. 2023 yılı Bağ-Kur prim tutarları şirket ortakları ve esnaflar için şu şekildedir:

 • Aylık Bağ-Kur ödemesini düzenli yapmayanlar ve geçmiş dönem borcu bulunanlar için en düşük 3.452,76 TL,
 • Aylık Bağ-Kur ödemesini düzenli yapanlar ve geçmiş dönem borcu bulunmayanlar için ise %5’lik indirim ile en düşük 2.952,36 TL’dir.


Bağ-Kur prim borçlarınızı e-Devlet'ten, SGK'nın internet sitesinden, Alo 170'i arayarak veya bankanızın mobil uygulamasından Bağ-Kur Ödemesi ekranından öğrenebilirsiniz. Bağ-Kur prim borcunuzu SGK'nın web sitesinden hemen sorgulayabilirsiniz.

BAĞ-KUR PRİM BORCU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN!

SGK online tahsilat sayfasına TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle birlikte giriş yaptıktan sonra 4/B SİGORTALI TAHSİLATLARI ve BAĞ-KUR CARİ DÖNEM seçeneğini işaretleyerek güncel dönem borcunuzu öğrenebilir, dilerseniz aynı sayfa üzerinden geçmiş dönem ve toplam borçlarınızı da sorgulayabilirsiniz.


Cari dönem, içinde bulunduğumuz, yürürlükte olan dönemdir. Bağ-Kur cari dönem borcu, henüz son ödeme süresi geçmemiş prim borcu demektir. Her ayın Bağ-Kur ödemesi için son tarih, takip eden ayın sonudur. Bu süre içinde ödenmesi gereken borç, cari borç olarak tanımlanır. Bu tarihten sonra ödenmediği takdirde ise geçmiş dönem prim borcu olarak adlandırılır.


 1. SGK İnternet Sitesinden Ödemek
  • SGK'nın internet sitesine e-devlet şifreniz ile birlikte giriş yaparak Bağ-Kur prim borçlarınızı yukarıda anlatıldığı gibi sorgulayabilir ve kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.
 2. Bankaya Giderek Ödemek
  • Kimliğiniz ile bankaya gittiğinizde vezne görevlisi aracılığıyla TC kimlik numaranızdan Bağ-Kur borç sorgulama işlemini yapabilir ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 3. İnternet Bankacılığından Online Olarak Ödemek
  • SGK prim ödemelerinizi gerçekleştireceğiniz bankanın mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra Ödemeler ve SGK Ödemeleri seçeneklerini seçin.
   SGK ile Bağ-Kur arasındaki farklar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Bağ-Kur prim ödemeleri hakkında veya diğer konularda aklınıza takılan soru işaretleri için web sitemizdeki canlı destekten veya telefon üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her türlü sorunuz için bizimle 0 (212) 908 08 00 iletişime geçebilirsiniz. Telefon desteğimiz mesai saatlerindedir. Mesai saatleri dışında mail hizmetimiz sürekli çalışmaktadır.

[email protected]
0 (212) 908 06 60 – 61