PERSONEL

SGK Meslek Kodu Nedir

2012 yılından beri SGK’nın uyguladığı meslek kodları yürürlüktedir. SGK’nın bu uygulamasına göre her bir meslek türü için ayrı bir kod mevcuttur. Bir işveren, çalışanının işe giriş bildirgesini oluştururken SGK Personel Meslek Kodları ve İsimlerinden birini seçerek SGK’ya bildirim yapar. Sosyal Güvenlik Kurumu bu uygulama ile kayıt dışı işçi çalıştırmanın üstesinden gelmeyi amaç edinmiştir. Bunun haricinde, her personelin kendi mesleğine göre ödeme alması ve gerçek ücretler baz alınarak primlerinin yatırılması da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun amaçları arasında yer alır.


SGK Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir ?

SGK’ya ait işe giriş bildirgesinde bulunan güncelleme işlemi basitçe uygulanabilir.

  • İlk olarak Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulaması üzerinden e-SGK şifresi aracılığı ile SGK İşe Giriş Sistemi’ne giriş yapılır.
  • Giriş gerçekleştikten sonra ”İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme” menüsüne girilir.
  • Sonrasında meslek kodu güncellemesi yapılacak olan işçinin T.C. numarası girilerek ”Sorgula” butonuna tıklanır.
  • Sigortalı Meslek Adı kısmına çalışanın mesleği girilir ve ”İleri” seçeneğine tıklanıp işlem tamamlanarak meslek kodu güncellenir.

Eğer SGK meslek kodu güncelleme talebiniz geçmişe dönük ise yapmanız gereken Sosyal Güvenlik Merkezi’ne meslek kodu değiştirme dilekçesi yazmak olur. Meslek kodu değiştirme dilekçesi vermeniz durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli düzenlemeyi sağlar.Ve ayrıca şirketiniz için "Personel Özlük Dosyası"nı indirebilirsiniz.


Her türlü sorunuz için bizimle 0 (212) 908 08 00 iletişime geçebilirsiniz. Telefon desteğimiz mesai saatlerindedir. Mesai saatleri dışında mail hizmetimiz sürekli çalışmaktadır.

[email protected]
0 (212) 908 06 60 – 61